Home » Cast Ajansı » Oyunculuk sektöründe diksiyonun önemi

Oyunculuk sektöründe diksiyonun önemi

Pratik, kültürel ve estetiksel nedenlerle insanlar arasındaki iletişim şekline konuşma denir. İyi bir konuşmacı aynı zamanda iyi bir dinleyici, iyi bir yorumlayıcı, iyi bir gözlemci olmak zorundadır. Konuşma gücünün kuvvetli olması hayatın her alanında sizi bir adım önde tutar. Konuşma gücü bütün meslek alanlarında çok önemli bir avantajdır. Toplam önünde, bireysel görüşmelerde, televizyon ekranlarında, yazarların yazılarında önemi daha belirgin hale gelir. İyi bir diksiyon çevre etkisinden elde edilebileceği gibi,  diksiyon kurslarından yararlanılarak elde edilebilir. Bir çok özel diksiyon kursu olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Kurslarından da diksiyon eğitimi alınabilir. Konuşma gücü her zaman karşınızdaki insanı etkileyebilmeniz konusunda avantaj sağlar. Bu sayede cast ajans başvurularında da etkileyici konuşma gücüne sahip olabilirsiniz.

Güzel Konuşmanın Gücü          

Cast ajanslarında  oyunculuk hayali ile bu yola başvurmuş bir çok aday için diksiyonun önemi çok büyüktür. Diksiyon eğitimi almış bir oyuncu adayı diğer oyuncu adaylarına göre daha çok  avantajlı olacaktır. Diksiyon eğitimi sırasında kişiye verilen konuşma yeteneği yanı sıra dikkat toplama, çevre gözlem gücü, karşınızdaki insanları dinleme ve anlama gibi bir çok avantajı kişiye kazandırmaktadır. Cast ajans başvurularında  esnasında bile diksiyon gücüne dikkat edilir. Oyuncu adayının bir dizi, film setine davet edilip deneme çekimlerinin çekimi sırasında oyuncunun rol seslendirme metinlerinin seslendirmesi, konuşma metinlerinin ezberlenmesi gibi etkenler diksiyon eğitimin avantajlarıdır. Film setlerinde yönetmenlerin istediği oyuncu tiplemesi kendisine verilen karakter rolünü en doğal ve içten oynayabilmesi kadar karakterin oyun seslendirme konuşmasının akıcı ve anlaşılabilir konuşabilmesi de önemlidir. Sinema, dizi, film, tiyatro, reklam, ses sanatçısı gibi alanlarda diksiyon önemi çok ön plandadır. Bir konuşma metnini okuyan bir oyuncu metli anlayabilmeli, ezberleyebilmesi ve çok güzel bir dille seslendirebilmelidir.

Oyunculuk ve reklam ajanlarına gelen başvuruları değerlendiren yetkili menajerler oyuncunun kayıt işlemlerinden hemen sonra oyuncu adayın da oyunculuk hakkında bütün eksik gördüğü yönleri adaya açıklar ve adayın bu eksiklikleri tamamlaması ister. Bazı oyunculuk ajansları jest ve mimik, diksiyon ve duruş eğitimlerini kendi verdikleri eğitimle tamamlar. Bazı ajanslar ise adayların özel kurslardan bu eğitimleri alarak eksikliklerini tamamlamasını isterler. Güzel diksiyona sahip her oyuncu adayı değerlerine göre 1-0 önde başlar.