Home » Cast Ajansı » Oyuncu Olmak İsteyenler Nerelere Başvuruda Bulunmalı?

Oyuncu Olmak İsteyenler Nerelere Başvuruda Bulunmalı?

Oyuncu olmak isteyen oyuncu adaylarının, kimisinin doğuştan yeteneği olması, kimisinin bu işin eğitimi alması, kimisinin bu işe gönül vermesi gerekir. Bu durum da oyunculuk yolunda ilerleyen birçok oyuncu adayı için izlenecek yollar aynıdır. Adayların sabırlı ve keyifli bir süreçten geçmesi ve bu süreçte kendini geliştirmesi, bu yolda ilerlemesi için önemlidir.

Oyunculuk mesleğinin görsel sanatlara merakı ve sanatta gelişmeleri kriter olarak kişileri bir adım öne çıkartıyor. Bütün oyuncu adaylarının hem yapımcılar hem de prodüksiyon şirketleri ile daha hızlı iletişime geçmeleri için öncelikle cast ajanslarına başvuru yapmaları gerekir.

Yapımcılar öncelik olarak istedikleri role uygun oyuncuları cast ajanslarının web sitelerinde bulunan fotoğraflarına ve yeteneklerinin olduğu alanlardaki özelliklerine bakarak seçmektedirler. Bu yüzden oyunculuğa, başlangıçta ilk olarak iyi ve güvenilir cast ajansları ile çalışmak oyuncu adaylarının bu yola daha emin adım atmaları için önemlidir. Öncelikle cast ajanslarının internet sayfalarındaki cast ajans başvuru kısmında gerekli bilgileri tam olarak ve istenilen fotoğraflar ile yapmaları gerekir. Cast ajansları yapılan her başvuruyu titizlikle inceler. Oyuncu adaylarının kamera karşısındaki rahatlığı yüz mimiklerini ve vücut dilini kullanmasını ele alırlar.  Onaylanması halinde oyuncu adaylarını bünyelerinde toplar. Oyuncu adayları cast ajansların kadrolarında fiziksel özellik, yetenek, cinsiyet, boy ve yaş olarak gruplara ayırarak yapımcılara sunmaktadır. Oyunculuk yeteneği iyi olup eğitimini alamayan oyuncu adayları cast ajansları tarafından kendi kadrolarında bulunan deneyimli oyuncular ile buluşturarak eğitim konusunda adaylara yardımcı olmalarını sağlar ve cast ajansın kendi içinde deneyim kazanmış olur. Başrol oyunculuğu her oyuncu olmak isteyen adayların hayalidir.

Başlangıç olarak yan oyunculuk, figüranlık olarak başlamak oyuncu adayları için kameralara alışmak ve tecrübe kazanmak oyuncular için avantaj sağlar.Yapımcıların talebi ile cast ajansına bağlı oyuncu adayı ajans tarafından ilgili yerlere yönlendirerek aradaki bağı kurarlar. Oyuncunun yetenekleri ile izleyiciye kendini sevdirmesi halinde bu yolda ilerlemesi mümkündür. Cast ajansı oyuncunun elde ettiği başarı ile gelen dizi, film, reklam ve marka tanıtımına modellik tekliflerinde oyuncunun her zaman yanındadır.