Home » Cast Ajansı » Mankenlikte Bakım Ve Dış Görünüş

Mankenlikte Bakım Ve Dış Görünüş

Cast ajanslarının medya sektörüne kazandırdığı birçok oyuncu olduğu gibi mankenlik ajansının da sektördeki yeri büyüktür. Mankenlik mesleği için de aynı oyunculuk gibi öncelik cast mankenlik ajanslarından geçiyor. Ajansların gelen başvuruyu değerlendirmesi ve onaylaması halinde manken adayı ile iletişime geçilir. Ajansın yetkili uzman direktörleri tarafından mankenlik eğitimine doğru yön alır.  Oyunculukta dış görünüş ve fizik ilk planda olmadığı için oyunculuk ajansları bu durumu göz ardı ederler. Fakat mankenlikte dış görünüş ve orantılı fizik ilk seçenekler arasındadır.

Mankenlik için gerekli özellikler;

Boy ve vücut ölçülerinin istenilen rakamlarda olması,

Giydiği kıyafeti ve taktığı aksesuarı iyi taşıma,

Orantılı ve sabit yüz hatlarının yanından güler yüzlü ve pozitif enerjili olma,

Doğru açısının olduğu yönü bularak poz verme,

Koreografi çalışmalarına uyum sağlama,

Kameralara alışık olma ve iyi poz verme yeteneğine sahip olma,

Sahne çalışmasına önem verme

Bu özelliklerin tümünü kabiliyeti ile birleştiren manken adayları başarıyı elde ederler.

 

Bu durumda oyunculuk ajanslarında verilen eğitimin  tamamlanması ile manken adayının göz önünde olmasını düşünerek doğru tarzı bulması ve her zaman şık giyinmeye özen göstermesi gerekir. Modanın her zaman canlı kalması ve sürekli değişmesi ile mankenler modanın nabzını tutarak tarzına ve sektördeki yerine destek olacaktır. Bakımlı olan manken merak edilir, tartışılır, dikkat edilir, takip edilir ve gündemde kalır. Ayrıca tarz ve uyumlu giyinmenin yanı sıra mankenlerin bakımı da önemlidir. Pürüzsüz tene sahip olan mankenler cilt bakımlarını düzenli yaparak hem cildine hem de fiziksel özelliklerine dikkat etmelidir.

Medya sektörüne örnek davranma ile tarzından söz ettiren mankenler gündemde kalmayı başararak iş bulma fırsatı yakalayabilir.  Sektörün her zaman canlı olmaması mankenlerin her zaman iş bulmaları kolay olmayabilir. Bu durum mankenlerin cast ajanslarının çalıştığı kaliteli moda tasarımcılarının desteği ile her zaman mümkün olmayabilir. Sektöre iyi başlamak ve sektörde kalmak önemlidir. Çünkü iyi mankenler taşıdıkları kıyafetleri ve taktıkları aksesuarlar ile adından söz ettirmesi mankene reklam şirketleri tarafından da yeni proje teklifleri ile devam eder.