Home » Dizi Oyunculuğu Ajansları » Kısa Film Oyunculuğu Nasıl Olmalıdır?

Kısa Film Oyunculuğu Nasıl Olmalıdır?

Kısa Film Oyunculuğu Nasıl Olmalıdır?

Oyunculuk insanların rastlayabileceği en geniş kapsamlı mesleklerden biridir. Bu mesleğin oldukça fazla alt kategorisinin bulunduğu bilinmektedir. Bireylerin oyunculukta başarılı olabilmeleri için işin temellerini öğrenmeleri ilk aşamadır. Oyuncu olmak isteyen bireyler ikinci aşamada ise bir cast ajansına kayıt olmak zorundadır. Çünkü cast ajansları oyunculuğun ve medya sektörünün kalbinin attığı kurumlar olarak bilinmektedir. Oyuncu olmak isteyen bireyler bir cast ajansına kayıt yaptırdıktan sonra meslekleri ile alakalı olan tüm bilgilendirmelere rahatlıkla erişim sağlayabilmektedir.

Oyunculuk tür bakımından reklam oyunculuğu, dizi film oyunculuğu ya da sinema oyunculuğu gibi farklı kategorilere ayrılmaktadır. Sıralanan kategorilerin tiyatro oyunculuğundan farkı hepsinin kamera önünde yapılan oyunculuk türleri olmasından kaynaklanmaktadır. Kamera önü oyunculuğuna verilebilecek bir diğer örnek ise kısa film oyunculuğudur. Cast ajanslarına kayıt yaptıran bireylerin kısa filmlerde yer almaları da mümkündür. Ancak kısa film çeken bireylerin oyuncularını internet üzerinden yaptıkları duyurularla buldukları da bilinmektedir. Bu nedenden ötürü oyunculukta oyunculuk ile alakaları internet sitelerini takip etmek de kişilere bir artı kazandırmaktadır.

Kısa Film Oyunculuğu İçin Neler Gereklidir?

Kısa filmler genellikle belgesel filmler olarak da tanımlanabilmektedir. Bu filmlerin metraj alarak normal film sürelerinden daha az olması onların kısa film olarak nitelendirilmelerini sağlamıştır. Kısa film oyunculuğu yapmak için kamera önü oyunculuğu hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. İşin aslında kısa film oyunculuğu normal süreli filmlere göre biraz daha zorlayıcı olabilmektedir. Çünkü bu tip filmlerin başarıya ulaşabilmesi için verilmek istenen mesajın daha kısa sürede iletilmesi gerekmektedir. Mesajın iletilmesinde en büyük yük oyuncuların omzundadır. Bu nedenden ötürü kısa film oyunculuğunda oyuncuların senaryonun kapsamını oldukça iyi anlamış olmaları gerekmektedir.

Kısa metrajlı filmlerde başarı elde edebilmek için oyuncuların doğala yakın bir oyunculuk performansı göstermeleri gerekmektedir. Çünkü kısa metrajlı filmlerde anlatılmak istenen konuda abartılı oyunculuk sergilendiğinde filmin inandırıcılığı yok olmaktadır. Ayrıca bu tip oyunculuklar filmin adının önüne geçmektedir. Hiçbir yönetmen kısa filminde oyuncunun daha ön olanda olmasını istemediğinden ötürü oyuncuların sergiledikleri tekniklerde dikkatli olmaları gerekmektedir.