Home » Cast Ajansı » Oyunculuk Eğitimi Almayanlar Cast Ajanslara Başvurabilir Mi?

Oyunculuk Eğitimi Almayanlar Cast Ajanslara Başvurabilir Mi?

 

Cast ajanslar başvuruları değerlendirirken kişilerin eğitimli veya eğitimsiz, uzun ya da kısa, şişman ya da zayıf olmalarına bakmaksızın değerlendirme yaparlar. Bunun sebebi ajansların dizilere, sinema filmi, reklam filmleri, katalog çekimleri, ürün tanıtımları gibi projelere oyuncu sağladıkları için oyuncu adayları kataloglarını genişletmek isterler. Bu nedenle oyunculuk mesleğini yapmak isteyenler, oyuncu olma hayali olanlar, başka meslek gruplarında çalışıp aynı zamanda oyunculuk hayali olanlar ve ünlü olmak isteyen kişiler internet üzerinden istedikleri ajansın sitesine girerek cast ajans başvuru formu doldurarak ajanslara başvuru yapabilirler. Başvuru onay bilgilendirmesi alan kişilerin ajanslara giderek kayıt olmaları gerekmektedir. Başvurusu onaylanmış olup cast ajansa kayıt yaptırmayan kişiler ajansın kayıtlı üyeleri olarak anılmaz ve hiçbir proje için isimleri değerlendirmeye alınmaz.

 

Bununla birlikte kayıt işlemlerinden sonra  tarafından belirlenen tarihte kataloglarına eklenmek üzere çekimler gerçekleştirilir ve bu çekimler oyuncu adayları tarafından karşılanmaktadır. Bu ücret bir defaya mahsus ödenmekte olup daha sonrasında gelecek projeler için gereklidir.

Cast ajanslara kayıt yaptıran üyeler daha sonrasında gelecek projelerce uygunlukları söz konusu ise deneme çekimlerine yönlendirilirler. Ajanslar proje sahibi müşteriler ile oyuncu arasında ki bağı kurarlar. Proje sahibi müşterinin sunduğu şart ve koşullarca oyuncuların haklarını koruyarak alacakları ücretleri de ayarlarlar. Bu noktada cast ajansların kataloglarında yer alacak olan oyuncu adaylarından seçim yapılmış ise sözleşmeleri dâhilinde projeden alacakları ücretlerden pay alırlar. Bu pay sözleşme içinde yazan asgari tutar kadardır. Genellikle yüzde yirmi oranında alınmakta olur. Bu sebeple ajanslar oyuncu adaylarının deneyimlerini arttırmak ve daha çok projeye oyuncu sağlamak isterler. Bununla birlikte oyuncu adaylarının yeteneklerini gören ajanslar oyuncu adaylarını gerek kendi bünyesinde açacakları oyunculuk eğitimi ile gerekse anlaşmalı oldukları sanat okulları veya oyuncu eğitmen koçları ile işbirliği yaparak oyuncu adaylarının oyunculuk eğitimi almalarını sağlayabilirler. Bu eğitimler oyuncunun isteğine bağlı olup oyunculuk eğitimi almak isteyen oyuncu adayları tarafından ücretleri ödenir. Bu eğitimlerin zorunlulukları yoktur ancak bu eğitimleri almak oyuncu adaylarının gelecek projelerde nasıl davranmaları gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

Kaynak: http://www.oyuncucastajans.com/cast-direktorlerinin-sektordeki-onemi/